Stopy są podstawą prawie wszystkich ruchów funkcjonalnych i czynności życia codziennego. Szacuje się, że przeciętny człowiek przejdzie w ciągu swojego życia około 185000 km, a przed ukończeniem 70 roku życia będzie chodził równowartość 4 razy dookoła świata.
Stopa może również zapewnić wgląd w nasze zdrowie i sposób, w jaki się poruszamy. Wiele stanów, takich jak zapalenie stawów, cukrzyca i problemy z krążeniem, może początkowo przejawiać się objawami w stopach. Dodatkowo słaba mechanika stopy tworzy kompensacyjne wzorce ruchu, które mogą skutkować bólem bioder, kolan lub pleców.
Stopa jest złożoną i wyrafinowaną strukturą składającą się z 28 kości i 35 stawów. Jest utrzymywana razem przez 120 więzadeł i 20 mięśni. Dodatkowo w każdej stopie mamy ponad 7000 zakończeń nerwowych, czyli więcej niż jakakolwiek inna część ciała. Teoretyzuje się, że dzieje się tak dlatego, że polegamy na świadomości ciała lub propriocepcji w stopach, aby wysyłać nieświadome sygnały do naszych mózgów, aby pomóc nam zachować równowagę i koordynować sposób poruszania się w przestrzeni.
Co to jest propriocepcja?
Propriocepcja to nieświadoma zdolność wyczuwania pozycji i ruchu stawu lub części ciała w przestrzeni. Dzieje się tak za pośrednictwem receptorów czuciowych zwanych proprioreceptorami, które znajdują się w uchu wewnętrznym, mięśniach, ścięgnach, więzadłach i stawach. Proprioreceptory reagują na rozciąganie, napięcie i nacisk na nasze tkanki. Kiedy są stymulowane, zakończenia nerwów czuciowych otaczające proprioreceptory wysyłają sygnały do ośrodkowego układu nerwowego lub mózgu, informując nas, gdzie w przestrzeni znajdują się nasze stawy.
Polegamy na tych sygnałach wysyłanych do mózgu, aby poruszać się po naszym środowisku i szybko reagować na wszelkie zmiany, które mogą mieć miejsce. Chociaż potrzebujemy propriocepcji we wszystkich naszych stawach, szczególnie ważna jest dobra propriocepcja w stopach, ponieważ są one pierwszym punktem kontaktu z podłożem. Oznacza to, że odgrywają one kluczową rolę w równowadze i czasie reakcji. Na przykład zdolność wyczuwania, gdzie są nasze stopy, pozwala nam z łatwością chodzić, poruszać się po ciemnym pokoju bez wpadania na coś i zapobiegać upadkowi, jeśli potkniemy się o stopień.
Jednakże, ponieważ nosimy źle dopasowane buty i nie spędzamy dużo czasu na poruszaniu stopami, wielu z nas traci propriocepcję, co może obniżyć jakość życia i zwiększyć ryzyko kontuzji wraz z wiekiem. Zmniejszona propriocepcja w dolnej części nogi została powiązana z problemami z równowagą i zwiększonym ryzykiem upadku wśród osób starszych. Ponadto uważa się, że słaba propriocepcja może odgrywać rolę w bólu stóp i szacuje się, że jedna czwarta populacji cierpi na ból stóp.