Czy w Tajlandii obchodzony jest Dzień Kobiet?
Tajski Dzień Kobiet obchodzony jest corocznie 1 sierpnia. Został zainaugurowany w 2003 roku na cześć królowej Sirikit, królowej małżonki króla Ramy IX (Bhumibol Adulyadej).
Sirikit jest wdową po królu Bhumibolu Adulyadeju i matką obecnego króla Maha Vajiralongkorna. Za panowania męża była królową Tajlandii; po jego śmierci w 2016 roku otrzymała tytuł Królowej Matki.
Kim jest Królowa Matka?
Sirikit urodziła się 12 sierpnia 1932 roku jako córka księcia Nakkhatry Mangkala Kitiyakara i jego żony Mon Luang Bua. Do 13 roku życia studiowała w Tajlandii. Następnie kontynuowała naukę w Wielkiej Brytanii, gdzie jej ojciec pełnił funkcję ambasadora na dworze św. Jakuba. Podczas pobytu w Europie biegle władała językiem angielskim i francuskim oraz nauczyła się grać na pianinie.
Jak Sirikit została Królową?
Sirikit spotkała króla Bhumibola Adulyadeja, który był jej dalekim krewnym, w tajskiej ambasadzie królewskiej w Paryżu. W tym czasie Sirikit mieszkała we Francji, a Bhumibol przyjechał z wizytą ze Szwajcarii, gdzie studiował. Spędzili razem sporo czasu, odwiedzając atrakcje turystyczne i zbliżyli się do siebie, gdy odkryli, że mają ze sobą wiele wspólnego.
W 1948 Bhumibol został ranny w wypadku samochodowym. Sirikit często odwiedzała go w szpitalu w Lozannie, gdzie wracał do zdrowia. Matka króla, księżniczka Sangwan, zaakceptowała ich związek i poprosiła Sirikit, aby kontynuowała studia w Szwajcarii. Pozwoliło to im była bliżej siebie i lepiej się poznać. Bhumibol i Sirikit mieli ciche zaręczyny w Lozannie 19 lipca 1949 roku i pobrali się 28 kwietnia 1950 roku, na tydzień przed ceremonią koronacji Bhumibola. Po koronacji nowożeńcy wrócili do Szwajcarii, aby dokończyć studia i w 1952 roku wrócili do Bangkoku. Kiedy król został czasowo wyświęcony na mnicha buddyjskiego w 1956 roku, zgodnie ze starą tradycją, królowa Sirikit pełniła funkcję regenta Tajlandii, zostając drugą regentką w historii kraju.
Bhumibol i Sirikit mieli czworo dzieci: księżniczkę Ubolratana Rajakanya, księcia (późniejszego króla) Maha Vajiralongkorna, księżniczkę Maha Chakri Sirindhorn i księżniczkę Chulabhorn Walailak. Przez większość swojego małżeństwa królowa Sirikit brała czynny udział w życiu kraju. Udzielała się rownież charytatywnie oraz propagowała historię i kulturę Tajlandii. Od 2012 roku po udarze mózgu powstrzymała się od publicznych wystąpień.
Tajski Dzień Kobiet na cześć Królowej Matki
Tajski Dzień Kobiet został ustanowiony na cześć królowej Sirikit w lipcu 2003 roku. Obchody zostały zainicjowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Narodową Radę Kobiet Tajlandii oraz różne grupy kobiece z całego kraju. Wybrano datę 1 sierpnia, aby zaznaczyć początek uroczystości poświęconych urodzinom Królowej.
Tajski Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem, ale nie jest dniem wolnym od pracy, chyba że wypada w weekend. Wydarzenia i działania z okazji Tajskiego Dnia Kobiet organizują wspólnie Ministerstwo Rozwoju Społecznego i Bezpieczeństwa Ludzkiego, Departament Spraw Kobiet i Rozwoju Rodziny oraz Narodową Radę Kobiet Tajlandii, pod patronatem Królowej Suthidy.